V letošním  školním roce jsme opět pozvali do mateřské školy záchranářku paní Kamilu, aby děti seznámila se základy poskytování první pomoci. Děti se nejprve seznámily se záchrannými složkami. Lektorka jim […]

Děti se nejprve seznámily se záchrannými složkami. Lektorka jim ukázala aplikaci záchranka, kterou je vhodné v mobilu mít. Nejen, že je snadné se dovolat na rychlou záchrannou službu, ale také se pomocí ní dá zjistit vaše polohu. Dokonce je možné využít funkci videohovoru a ukázat zraněného a nechat si poradit záchranářem na centrále.

Děti se dozvěděly, jak ošetřit odřeniny, jak vypadá popálenina, čím se může zafixovat zlomenina. Seznámily se s obvazovými materiály a fixačními pomůckami. Vyzkoušely si, jak složit šátek, zavázat nohu, hlavu, ruku. Předškoláci se naučili ustřihnout mašličku, která dobře fixuje ránu, kterou by jinak bylo potřeba zašít.

Důležitou oblastí prevence a poskytování první pomoci byly popáleniny. Děti se seznámily s popáleninami různých stupňů. Olivka si nechala různé stupně popálenin namaskovat. Děti budou po ukázce určitě poučenější a především opatrnější.

V závěru projektového dne se děti prostřídaly u figurín a mohly si vyzkoušet masáž srdce u dítěte a u dospělého člověka.

Návštěva záchranářky odebrala dětem část obav, které spojovaly se houkáním sanitek a ošetřením. Co známe, toho už se tolik nemusíme obávat.

Program s mnoha praktickými činnostmi zvládly i ty nejmladší děti se zaujetím, tento projektový den přispěl jak k prevenci nehod , tak i poznání, že se nehody dají řešit.