Putování za medem

Ve čtvrtek 19. ledna 2023 jsme navštívili Dolní Vítkovice. Pro děti jsme zde zařídili program Putování za medem, což je program spojený se životem včel, děti se seznamují s vývojem včely, čím se živí. Zkouší si zde předmatematematické dovednosti, třídění, počítání a hlavně základy programování pomocí robotické včely.

Jelo 20 dětí, 10 dětí absolvovalo program, druhá půlka si mohla užít v Dětském světě. Tam nám byl čas krátký 🙂 Děti si zahrály na staveništi, užili si ve vodním světě, zahrály si na mechaniky, hledaly se v bludišti.

Celý program byl hrazen prostřednictvím programu OKAP II včetně dopravy.

Bruslení v Kopřivnici 2023

1. lekce 18. 1.

Dnes jsme zahájili náš oblíbený kurz bruslení na stadioně v Kopřivnici. Bruslilo 17 dětí, 1 fandilo na tribuně s paní učitelkou Emou.

Děti nastoupily na led, dostaly pomocníčka, základní poučení o bezpečnosti na ledě. Naučily se základní postavení, základní pojmy jako je syrová a uvařená špageta, natrénovaly si vstávání z ledu, zkoušely jak je led tvrdý. Naučili se základní styl jízdy tučňáka. Nechyběla hra na ledě, děti sbíraly barevné míčky. Na závěr lekce loučení s trenéry pokřikem:,,Hej, hej, hej, bruslení je nej! Bor-do-vi-ce!!!!“ Většina dětí od středu kruhu vyrazila do šatny bez pomocníčka a to i ti, kteří na led nastoupili s obavou a slzou v oku.

2. lekce 25. 1.

Dnes jsme nastoupili v počtu 20 bruslících dětí. Děti se rozjezdily a nastoupily na rozcvičku. Vyzkoušely různé styly jízdy podle zvířecích kamarádů. Zahrály si hru čáp ztratil čepičku a sbíraly barevné balónky.

Šachy 2022/2023

Letos už hrajeme šachy 3. rok. V letošním roce je rozdíl v tom, že šachy již nejsou hrazeny z projektu, ale hradí si je rodiče jako kroužek šachů z Astry Frenštát.

Do šachů se letos přihlásilo 10 dětí. Pan trenér Dominik Kula jezdí každý pátek. Lekce trvá 60 min.

6. ledna

Opakování pohybu jednotlivých figur

13. ledna

16. ledna

Plšíkův zimní spánek 5. 1. 2023

Víte, jak přezimují zvířátka? My jsme se to dozvěděli při programu ekologické výchovy Hájenka. Zjistili jsme také, jak zvířátkům, které nespí, můžeme pomoci. Lektorka nám ukázala, jak jednoduše vyrobit krmítko. Hned jsme ho šli odnést do našeho kouzelného lesa. Také jsme už byli odnést pár kaštanů, které jsme celý podzim sbírali do krmelce pod mysliveckou chatou. Sypeme také zrní ptákům do krmítek v naší zahradě.

Plavání dětí v Kopřivnici

V letošním roce jsme změnili místo kurzu, jezdíme do Kopřivnice od října 2022. Plaveckého kurzu se účastní 17 dětí a to ve věku od 4 let.

1. lekce

První lekci zahájily děti v malém bazénku, seznámily se s vodou, zkoušely běhat, třídily balonky podle barev. Ukázalo se, že dětem hry s vodou dělají radost. Vodníky hledaly dokonce i pod vodou. Na závěr lekce ještě vyzkoušely vířivku.

2. lekce

Tentokrát jely děti v menším počtu, protože část dětí je nemocná. Ve druhé lekci děti trénovaly plavání s destičkou a podplouvání pod střechou.

3. lekce

Dnes jsme v bazéně se sešli v rekordním počtu 16 dětí. Děti si ve vodě na začátku především hrají, cílem je budovat pozitivní vztah k vodě a zbavit děti strachu a obav. Na konci lekce se všichni s radostí chodí ohřívat do vířivky.

4. lekce

Děti začínají lekci hrou ve vodě. Natrénují si plavání s pomůckami v malém bazénku a pokračují ve velkém. Trénují splývání, kopání s nataženými nohami. Vyzkoušely si chůzi po vodě a velký skok.

6. lekce

V průběhu lekcí se potvrzuje, že máme odvážnou skupinu dětí. Vody se vůbec nebojí. Všechny děti se zkouší potopit a hledat vodníka ve vodě. Všechny skočí do velkého bazénu a dokonce ho celý přeplavou na délku.

7. lekce

8. lekce

Vánoční lekce byla pro děti zážitková, lektoři pro ně nachystali plovoucí trampolínu.

9. lekce

10. lekce

Naše poslední lekce. Bohužel nemoci se nevyhýbají ani dětem v naší MŠ, a tak ze 17 plavců většinou plavalo kolem 11 dětí. I tak si myslím, že za těch málo lekcí dosáhly děti velkého pokroku. Úkolem plavání v MŠ není naučit děti perfektně plavecké styly, ale seznámit děti s vodou a to se myslím zdařilo na výbornou.

Poslední lekci si děti užili vodními radovánkami. Užili si v malém bazénku, vyzkoušely si přechod po hladině a jely do vody po skluzavce. Na závěr se s nimi milá lektorka rozloučila ve vířivce, rozdala dětem vysvědčení a sladkou odměnu.

Sčítání ptáků na krmítku

Již pátý ročník sčítání ptáků na krmítku pořádá ptacihodinka.cz. Kolik ptáků letos bude sečteno? Kolik druhů poznáte? Můžete si zkusit na stránkách kvízy.

Dozvíte se zde také čím ptáky krmit a jaké krmítka pořídit či vyrobit.

Informace na https://ptacihodinka.birdlife.cz/#/

Sčítací list https://ptacihodinka.birdlife.cz/wp-content/uploads/2022/10/Ptaci_hodinka_2023_letak.pdf

A kdo letos sčítal z MŠ?

Fotky poslala Kačenka a Vítek. Katka napočítala 2 sýkorky a 9 čížků a Vítek celé hajna ptáků:

8ks hrdliček
2 ks dlask
29ks stehlík
2ks modřinka
5ks koňadra
3ks brhlík
2ks strakapoud
1ks žluna
12ks vrabec polní
9ks zvonek
2ks káně

ZASE PO ROCE JSOU TU VÁNOCE 2022

Letos jsme si od hasičů půjčili projektor a začali předvánoční týden pohádkovou klasikou Tři oříšky. Děkujeme panu Mrozowskému za zajištění. Nazdobili jsme stromeček, který nám zajistil pan Brož. Krásné baňky, které jsme ozdobili jmény dětí, jsme dostali od paní Slezákové. Také jim děkujeme.

Odnesli jsme přáníčka do obchodu a na OÚ a potěšili je koledou. S dětmi jsme vyráběli vánoční svícny, pouštěli lodičky, rozkrajovali jablíčka. Paní učitelka Ema nás přenesla na vánoční koncert a zahrála nám na příčnou flétnu dvě skladby. Děti si rozbalovaly dárky průběžně celý týden.

Zimní radovánky prosinec 2022

Konečně nám nasněžilo, tak jsme si šli užít na kopec pod Javorník.

Mikuláš 2022

Zavítal k nám Mikuláš, na naši zahradu,

řekli jsme mu básničku a dostali odměnu.